2018. dec 08.

Napi tucat II., avagy a szuperfoodok már a spájzban vannak

írta: Introvertált aktivista
Napi tucat II., avagy a szuperfoodok már a spájzban vannak

Végre eljött a várva várt pillanat, amikor folytatjuk a Dr. Greger által ajánlott, napi rendszerességgel fogyasztandó élelmiszerek listáját. Előző posztunkban az első hat alapanyagot vettük sorra, így - a váratlan fordulat dramaturgiai eszközével élve - a hetediktől folytatjuk a listát. Korábban spoilereztünk már arról, hogy nem mindegyik élelmiszer a listán, így érdemes végigolvasni az írást, hogy kiderüljön a turpisság. Vágjunk is bele!

7. Gyümölcsök. Ahogy szóltunk róla, a bogyós gyümölcsöket külön szedte dr. Greger - nem csak a szüretelés során, a listájában is. Az volt a hatodik pont, ha emlékszel rá, kedves Olvasó. A hetedikben jöhet minden más gyümölcs, összesen napi három adag: egy-egy közepes méretű gyümölcs minősül egy adagnak, vagy negyed csésze aszalvány. A gyümölcsökben lévő színanyagok tele vannak mikrotápanyagokkal, így arra is törekedhetünk, hogy a lehető legtöbbféle színű gyümölcs kerüljön a tányérunkra. Legjobb, ha a szezonnak megfelelő gyümölcsöket fogyasztjuk, ám ennek hiányában ráfanyalodhatunk aszalt rokonaikra, valamint a déligyümölcsökre is. 

vgs1208_1.jpg

8. Teljes kiőrlésű gabonafélék. Ide tartozik a rizs, a köles, a bulgur, a (tönköly)búza, a zab, a hajdina és minden más, ami nem jut eszünkbe most. Ajánlott adag napi háromszor fél csésze, vagy egy szelet kenyér is egy adagot tesz ki. Ha pehely formájában vesszük magunkhoz őket, úgy egy csészényi számít egy adagnak. Ha aktívan sportolsz, kedves Olvasónk, akkor bőven fogyassz ezekből az értékes szénhidrátokból! (Ha pedig passzívan sportolnál, akkor kérlek, írd meg nekünk, hogyan csinálod. Különös egy kifejezés ez az "aktív sport", nem igaz?)

vgs1208_2.jpg 9. Fűszerek. Dr. Greger azt tanácsolja, napi negyed kávéskanál kurkuma a kötelező adag. A kurkuma erőteljes antioxidáns, gyulladáscsökkentő hatása közismert, és az ízületekre is jó hatással van, ami különösen jó lehet a már említett aktívan sportolóknak. A kurkuma a barátunk, szólítsuk csak kurkomának magunk között. Ezenfelül minél változatosabb fűszereket javasol fogyasztásra a doktor, éljenek a szárított zöldfűszerek és a Kelet varázslatos ízvilága! Vegán Sisters tipp: persze tudjuk, hogy a kapszulák és étrend-kiegészítők nem annyira jók, mint természetes társaik, ám ha épp nem egy ashramban élünk és/vagy currys ételeket fogyasztunk naponta, és a napi kurkuma-adag bevitele megoldhatatlannak tűnik, folyamodjunk bátran a tablettás megoldáshoz. 

vgs1208_3.jpg

10. Magok és mogyorófélék. Természetes koleszterinszint-csökkentők, értékes omega-3 források, magas antioxidáns szinttel és remek ízzel. Jöhet napi negyed csésze dióféle vagy mogyoróféle, vagy ha éppen mogyoró-, mandula- vagy egyéb magvajunk van otthon, legnagyobb bánatunkra napi két evőkanállal biztosan el kell fogyasztanunk belőlük. Reggeli zabkásával is remekül harmonizálnak.

vgs1208_4.jpg

11. Most ugrik a majom a vízbe, s jönnek azok a tételek a listán, amelyek nem ételek. Ezek közül az első a folyadék, kiemelten a víz. Dr. Greger minimum napi öt pohárral javasol, ám bátran fogyaszthatunk ennél jóval többet is. Tea is lehet (pl. zöld vagy fehér), az alkohol és a kávé sajnos nem játszik. Ehhez nem is mellékelünk képet. Igyál vizet képnézegetés helyett.

12. Kedvenc kifejezésünk, az aktív sport. Napi 40 perc erőteljesebb (pl. cardio vagy erőnléti edzés) vagy 90 perc kevésbé megterhelő mozgás (pl. séta vagy könnyed jóga). Lehet persze súlyzós edzés is, a lényeg, hogy csináld. Ha tényleg naponta sportolsz, akkor kiemelten figyelj a regenerálódásra - egy-egy megterhelőbb, esetleg izomlázzal járó edzés után másnap tényleg csak séta, nyújtás, laza mozgás legyen.  Ne terheld túl magad, a túledzés veszélyes, és ha kezdő vagy, fő a fokozatosság! Vegan Sisters tipp: az elmélet, mely szerint a gyémánt a nők legjobb barátja, régesrég megdőlt. A nők legjobb barátja a guggolás, a merevlábas felhúzás és a kitörés. Ám a lényeg: mozdulj meg! (És ne felejts róla szelfit készíteni, különben kevésbé hatékony.) Hajrá!

vgs1208_5.jpg

Szólj hozzá

gyümölcs egészséges életmód növényi étrend